Новини

„… Само тези, които растат, но и остават деца, са хора…“ Ерих Кестнер

На днешната дата, 29 юли 1974 г. в Мюнхен

си отива от тази Земя германският писател Ерих Кестнер.

Кестнер учи в Рощок, Лайпциг и Берлин, за да стане посвети на учителската професия. По-късно, като журналист, става писател на свободна практика /1927 г./.

Преди 1933 г. издава четири тома поезия, през този период издава забележителния трагичен роман „Фабиан“ /1931 г./. Детските му книги се отличават с хумора и уважението към моралната сериозност на детето. Най-известният от тях е „Емил и детективите“ /1929 г./, който е драматизиран и филмиран няколко пъти.
Възпрепятстван от нацистите да публикува в Германия / в периода от 1933 до 1945 г./, той отпечатва произведенията си в Швейцария.

„… През 1927 година потеглих с празни джобове да завладея Берлин. В края на годината се появи първата ми книга. Последваха я други. Бяха преведени. Бяха филмирани. Попрището ми изглеждаше осигурено… Но и от това не излезе нищо. Безработицата и борбите между повече от 20 партии подготвиха почва за диктатурата. Хитлер дойде на власт и Гьобелс изгори книгите ми. На литературната ми работа бе сложен край. Беше 1933 година…“

казва за себе си Ерих Кестнер

След войната Кестнер става редактор на списание в Мюнхен, а впоследствие основава детски вестник. От 1952 до 1962 г. е президент на немския клон на Международната организация на писателите. Неговите творби след Втората световна война се характеризират с по-голям акцент върху социалната философия, но не жертват своята елегантност и забавни качества.

„… Как може един възрастен човек да забрави до такава степен детството си, че един ден изобщо да не знае колко тъжни и нещастни могат да бъдат понякога децата? Защото всъщност няма значение дали плачеш заради счупената си кукла, или пък след години заради изгубения, си приятел. В живота никога не е важно защо скърбши, а само колко скърбиш. Детските сълзи съвсем не са по-дребни и често пъти са доста по-тежки от сълзите на възрастните. Но да не се разберем криво, драги приятели. Не е необходимо да се размекваме без нужда. Искам да кажа само, че човек трябвала бъде честен дори когато това му причинява болка. Честен до мозъка на костите си!..“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *