Четири нови нови български късометражни филма, различни, но с нещо общо помежду си – нишката, която отвежда към дълбочината на българските традиции и култура. Какво не знаем за митовете, легендите и живите и до днес мистерии. Тази програма ще ни заведе в тишината на българските планини, за да доловим шепота на отдавна забравени, но познати дълбоко в нас послания. Те припомнят, че все пак има нещо магично в живота.
Акцент ще е филмът „Може и Нищо Общо Да Няма“. В тази документална история четирима открехват вратите на домовете и сърцата си, за да разкажат повече за любовта, волята за живот, театъра и други истории от сърцето на град Смолян.
Филмът „Вайдудула“ на Светла Рангелова ни пренася в разгара на лятото насред настъпваща суша. Матей и Ина се срещат в междуградския автобус. След като автобусът им се разваля двамата решават да потърсят помощ в съседното село. Там са посрещнати от неговите обитатели – няколко възрастни баби. Бабите убеждават Ина да участва в молебен за дъжд, в който е задължително участието на момиче-вайдудула.
Филмът „Сурва“ на Калина Горанова разказва историята на стара българска традиция, при която хората се събират заедно, облича ги в страшни костюми и ги изпраща навън, за да прогонят злите духове на мрака и студа. Традицията се провежда всяка година на 13 януари и води началото си от езически времена, когато е била част от култа към бога на виното – Дионисий.
Филмите са подходящи за хора от всички възрасти, а входът е свободен.