Патронът на Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ има ярка революционна биография. Той е Воевода на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.
В 1909 г. издава мемоарно-есеистичната си книга „Хайдушки копнения. Спомени от Македония 1902 – 1903“.
В гр. София, Пейо К. Яворов е сътрудник и редактор на литературно списание „Мисъл“. Първата негова творба, която силно впечатлява кръга „Мисъл“ и се превръща в неделима част от него, е поемата „Калиопа“. През 1901 г. издава първата си стихосбирка „Стихотворения“. В този период поетът работи като библиотекар, а по-късно и като драматург на Народния театър. Плод на работата му в театъра са две пиеси – „В полите на Витоша“ и „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“.
При избухване на Балканската война през 1912 г. е доброволец в Македоно-одринското опълчение и оглавява партизанска чета № 15, съставена от 9 души. Награден е с кръст „За храброст“.
Творчеството и поезията на Яворов са пропити с трагизъм, породен от драматичния му живот. В кръга „Мисъл“ той среща разбиране и получава псевдонима си Яворов от Пенчо Славейков, но поезията не го удовлетворява – той страстно иска да участва в борбите за освобождение на Македония.
Последната горчива капка в живота на Яворов са смъртта на Мина Тодорова и обвиненията в убийството на Лора, които го довеждат до самоубийство. До края на живота си кореспондира с водача на ВМОРО Тодор Александров. Смята се, че отровата и пистолетът, послужили за самоубийството на Пейо Яворов, са дадени по молба на самия писател от Тодор Александров.
Това са факти от биографията на големия поет и революционер. Зад тях обаче стои една невероятна душевност, която строи от поетичното му творчество. И дори да не знаем нищо за живота на големият българин, достатъчно е да прочетем някои от стиховете му, за да осъзнаем неговата гениалност.
През 2008 година Министерството на пощите и съобщенията в Република Армения в знак на признателност за застъпничеството на поета и творбата му „Арменци“ посветена на мъчениците на Арменския геноцид, издава пощенска марка с лика на поета.
Родната къща на поета в Чирпан е превърната в музей през 1954 г., както и домът му в София.
Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ с гордост носи името на своя патрон вече 45 години. В Библиотеката всеки читател може да се наслади на творчеството на Яворов, защото тук се намират всички произведения на автора.